Co włosy lubią najbardziej?

Każdy z nas marzy o mocnej, gęstej i lśniącej fryzurze (długość jest już kwestią gustu). Niestety często to marzenie nie jest łatwe w realizacji: gęste włosy zaczynają wypadać, mocne kosmyki tracą blask, lśniące włosy stają się łamliwe, i tak dalej… Na kondycję włosów składa się bardzo wiele czynników, przyjrzyjmy się im w poniższym tekście.

Włosy lubią minerały

I nie chodzi o kamienie szlachetne, a o makroelementy w diecie! Bez takich pierwiastków jak cynk, miedź, żelazo i magnez włosy będą bez życia, podobnie zresztą jak cały organizm.

Cynk odpowiada za porost kosmyków, miedź dba o ich kolor, żelazo zapobiega wypadaniu, a magnez chroni przed rozdwajaniem końcówek i łamliwością. Urozmaicona dieta pełna niskoprzetworzonych produktów pomoże osiągnąć wymarzony cel.

Włosy lubią witaminy

Witaminy są kluczowe dla zdrowej i pięknej fryzury, zwłaszcza te z grupy B:

  • witamina B1 odpowiada za mocne i gęste włosy. Znajdziesz ją w zbożach, różnych rodzajach kaszy i rybach,

  • witamina B2 sprawia, że włosy szybko rosną. Występuje w mięsie i strączkach,

  • witamina B3 jest niezbędna w budowaniu łodygi włosa. Dostarczysz ją sobie jedząc ziemniaki oraz ryby,

  • witamina B5 chroni pasma przed zniszczeniem, a zawierają ją orzechy, otręby pszenne oraz jajka,

  • witamina B6 pobudza włosy do wzrostu. Znajduje się w pełnoziarnistym pieczywie, a także w produktach pochodzenia zwierzęcego,

  • witamina B9 wzmacnia cebulki włosów. Zjesz ją z surowymi liściastymi warzywami, produktami zbożowymi i orzechami,

  • witamina B12 odpowiada za intensywny kolor fryzury. Występuje wyłącznie w produktach odzwierzęcych, takich jak nabiał, żółtka jajek i podroby.

Jednak to nie wszystkie witaminy, jakie powinny się znaleźć na talerzu, by włosy były piękne. Potrzebne są jeszcze A, C, D3, E, F, K i H, czyli biotyna. Jak widać, zdrowe odżywianie na co dzień jest bardzo ważne dla doskonałej kondycji włosów.

Włosy lubią wodę

Co ciekawe, nie mamy jej na myśli tylko jako napoju. Włosy chętnie wchłaniają w siebie ten płyn podczas mycia, a nawet potrafią zaabsorbować go z powietrza! Wiedzą o tym miłośniczki prostowania włosów, których kosmyki nagle skręciły się po deszczu czy we mgle. Przy okazji przypominamy, że mokre włosy mają rozchylone łuski i są przez to bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, wywołane na przykład przez tarcie ręcznikiem.

Włosy lubią pielęgnację

Jedyną żywą częścią włosa jest jego cebulka. Oznacza to, że warto właściwie dbać o skórę głowy, ale także wzmacniać i nawilżać pasma po same ich końce. W tym celu niezbędne będą humektanty, emolienty i proteiny. Włosy bardzo je lubią!

Niestety nie znamy proporcji, w jakich należy stosować poszczególne substancje, ponieważ jest to kwestia indywidualna. Kosmetyków z danymi składnikami można używać metodą prób i błędów (choć lepiej udać się na konsultację trychologiczną lub na wizytę u doświadczonego fryzjera).

Na pewno warto zainwestować w dobrej jakości szampon i odżywkę, przy czym szampon dopasowujemy do stanu skóry głowy, a odżywkę – do rodzaju włosów. Jeśli włosy mocno wypadają, są zniszczone i matowe, zalecamy stosowanie serum. Taki preparat, pełen skoncentrowanych składników, wnika głęboko w skórę i przenika w głąb cebulek włosowych, stopniowo poprawiając stan fryzury.

Więcej na temat profesjonalnej pielęgnacji włosów: https://proage.pl/pol_m_Wlosy-159.html

Artykuł partnera