Jak pić kolagen w proszku?

Kolagen w proszku charakteryzuje się nie tylko dobrą przyswajalnością, ale również wygodną formą spożycia. Może stanowić atrakcyjną alternatywę dla kolagenu w tabletkach, jeżeli masz trudności z ich przełykaniem. Podczas suplementacji kolagenu w proszku warto jednak stosować się do kilku zasad, dzięki którym suplementacja będzie bezpieczna i efektywna.

W czym rozpuszczać kolagen w proszku?

Sproszkowane suplementy diety z kolagenem zawierają białko hydrolizowane, czyli pocięte na mniejsze peptydy kolagenowe. Mają małe cząsteczki, dzięki którym nie tylko skutecznie przenikają przez ścianę jelita, ale również dobrze rozpuszczają się w płynach.

Zależnie od rodzaju suplementu (np. jego wariantu smakowego) oraz indywidualnych potrzeb możesz rozpuszczać kolagen w proszku m.in. we:

  • wodzie,
  • mleku,
  • napoju roślinnym,
  • soku (owocowym albo warzywnym),
  • koktajlu,
  • jogurcie pitnym,
  • owsiance.

W czym nie rozpuszczać kolagenu w proszku?

Negatywny wpływ na wartości odżywcze kolagenu w proszku może mieć wysoka temperatura. Prowadzi ona do denaturacji, czyli zmian w strukturze białka, w wyniku których następuje spadek biodostępności kolagenu. Z tego względu nie powinno się rozpuszczać kolagenu w ciepłych napojach, np. herbacie, zupie. Płyny mogą być zimne albo letnie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://wybieramykolagen.pl/kolagen-w-proszku

Kolagen w proszku – dawkowanie

Najwygodniejsze do suplementacji są kolageny w proszku podzielone na jednoporcjowe saszetki. Wtedy wystarczy wsypać zawartość jednej saszetki do szklanki z wodą, dokładnie wymieszać (by pozbyć się ewentualnych grudek) i wypić.

Do wyboru pozostają również kolageny w większych opakowaniach, które odmierza się dołączoną miarką. W ich przypadku stosuj się do zaleceń producenta, np. by rozpuścić zawartość jednej miarki w 150-200 ml wody.

Czy można przedawkować kolagen w proszku?

Większość producentów zaleca osobom dorosłym spożycie 3-10 g kolagenu na dobę. Istnieje niskie ryzyko przedawkowania kolagenu, ponieważ to białko. Zgodnie z rekomendacjami EFSA potrzebujemy go w ilości ok. 0,83 g na 1 kg masy ciała. Nie należy jednak przekraczać dawkowania określonego na opakowaniu suplementu. Wynika to z zawartości innych składników, np. witamin i pierwiastków, których nadmierne spożycie jest bardziej niebezpieczne dla zdrowia.

Kiedy pić kolagen w proszku?

W sieci możesz natrafić na różne zalecenia dotyczące pory suplementowania kolagenu. Ponieważ kolagen to białko, warto spożywać go, stosując się do rekomendacji typowych dla suplementów aminokwasowych. Kolagen hydrolizowany szybko się wchłania, dlatego najlepiej spożywać go przed treningiem lub po aktywności fizycznej.

Możesz też pić kolagen wtedy, gdy jest to dla Ciebie najbardziej komfortowe. Lepiej wypić kolagen w innej porze, niż całkowicie pominąć dawkę suplementu.

Jak długo stosować kolagen w proszku?

Żeby suplementacja przyniosła pożądane rezultaty, pij kolagen w proszku każdego dnia przez co najmniej 3 miesiące. Pierwsze efekty zauważysz po ok. 8-12 tygodni stosowania. Warto skonsultować z lekarzem możliwość dłuższej suplementacji. Kolagen hydrolizowany może długoterminowo przyczyniać się do dobrej kondycji zarówno skóry, jak i stawów.

Picie kolagenu w proszku – podsumowanie

Kolagen w proszku to wygodna forma suplementu diety. Możesz spożywać go w ulubiony sposób, rozpuszczając proszek nie tylko w wodzie, ale również w innych, zimnych albo letnich napojach. Przestrzegaj dawkowania określonego przez producenta i dbaj o systematyczność suplementacji. Staraj się pić kolagen przed lub po wysiłku fizycznym, aby poprawić jego wchłanianie.

Artykuł partnera / foto canva