Jak regulować pH swoich kosmetyków DIY?

Chcesz przygotować swoje własne kosmetyki do włosów DIY? A może masz już doświadczenie w tworzeniu szamponów, odżywek i masek, jednak odnosisz wrażenie, że coś jest z nimi nie tak? Musisz wiedzieć, że dużo zależy od tego, jakie pH ma Twój kosmetyk. Odczyn pH może być zbyt wysoki lub niski, przez co kondycja skóry głowy i włosów ulega pogorszeniu. Podpowiadamy, jaki odczyn kosmetyków do włosów DIY jest optymalny i jak go uzyskać.

Odczyn pH kosmetyków – co to jest?

Współczynnik pH to wartość, która daje nam pewną wiedzę o właściwościach kwasowo-zasadowych roztworów wodnych. Substancje zawierające w swoim składzie wodę, dzielimy na te o kwasowym, obojętnym lub zasadowym pH. W skali pH mieszczą się wartości od 0 do 14. Wartość pH pomiędzy 7 a 14 wskazuje na odczyn zasadowy (alkaliczny) kosmetyku, natomiast wartość mieszcząca się w przedziale 0-7 świadczy o odczynie kwasowym. Jeśli pH kosmetyku wynosi 7, to jego odczyn obojętny.

Jaki odczyn kosmetyków do włosów jest najlepszy?

Naturalne pH skóry człowieka, w tym skalpu, to 4.5–6, a pH kosmetyków bezpiecznych dla włosów i skóry głowy wynosi 2,5-11. W codziennej pielęgnacji najlepiej sprawdzają się jednak produkty o lekko kwaśnym odczynie (w przedziale pH 2,8-4,5). Domykają one odchylone łuski włosa i chronią korę przed szkodliwym działaniem różnych czynników zewnętrznych. Kwaśny odczyn kosmetyków niszczy grzyby i bakterie, nabłyszcza i wygładza włosy. Wśród kosmetyków o niskim pH znajdują się wygładzające szampony i odżywki oraz toniki do włosów.

Odczyn zbliżony do neutralnego mają delikatne szampony, odżywki i maski o głęboko regenerującym i rewitalizującym działaniu oraz płukanki koloryzujące. Ich stosowanie wiąże się z niewielkim odchyleniem się łusek włosa od kory. Czy produkty o zasadowym pH są zatem potrzebne? W niektórych sytuacjach owszem, bo otwierają łuski włosa podczas takich zabiegów jak farbowanie czy trwała ondulacja. Szampony koloryzujące, farby, rozjaśniacze, produkty do keratynowego prostowania i trwałej ondulacji mają więc zasadowe pH.

Możesz zdecydować, jakie pH będzie miał Twój kosmetyk do włosów. Wystarczy, że dodasz do szamponu bądź odżywki czy maski odpowiedni regulator kwasowości, a uzyskasz pożądany efekt. Takie produkty znajdziesz na stronie https://ecospa.pl/regulatory-ph.

Co zrobić, aby uzyskać optymalne pH szamponu lub odżywki do włosów?

Najpierw warto zmierzyć pH kosmetyku, stosując do tego celu papierek lakmusowy. Jeśli stwierdzisz, że trzeba zmienić pH produktu, zastosuj regulator kwasowości. Aby obniżyć odczyn kosmetyku, można sięgnąć na przykład po kwas mlekowy 80%, który ma płynną formę i jest bardzo łatwy w użyciu. Świetnie sprawdza się także kwas cytrynowy, dostępny na stronie https://ecospa.pl/kwas-cytrynowy. Jest to biały proszek rozpuszczalny w wodzie (przed dodaniem go do kosmetyku należy wykonać roztwór 50%). Jeżeli jednak zechcesz podnieść pH preparatu, ponieważ jego odczyn jest zbyt kwaśny, wykorzystaj mleczan sodu 60%. Jak sprawdzić, czy pH kosmetyku jest już odpowiednie? Użyj ponownie papierka lakmusowego, a będziesz mieć pewność, że produkt będzie zadziała na skórę i włosy w pożądany sposób.