Kręcone włosy

Kręcone włosy – Pielęgnacja włosów kręconych

Kręcone kosmyki, falujące swobodnie na ramionach, są jednym z najbardziej rozpoznawalnych cech bajkowych postaci królewskich. Lśniące loknie Roszpunki czy ciemne fale królewny Śnieżki – literatura klasyczna podkreśla, że kręcone włosy od zawsze budzą podziw i pragnienie, zwłaszcza wśród kobiet.

Bajki pomijają jednak zupełnie niefantastyczne, a wręcz przyziemne problemy związane z posiadaniem kręconej czupryny. Rzeczywistość jest bezlitosna – kręcone włosy są wyjątkowo wymagające. Jak zatem dbać o nie, aby podkreślić ich urok?

Dlaczego włosy się kręcą?

Zastanawianie się, dlaczego jedna osoba ma proste jak sznur włosy, a druga nosi burzę loków, jest dość powszechne. Okazuje się, że naturalne kręcone włosy to dar genetyczny od przodków. Głównie geny determinują strukturę chemiczną i budowę włosa, a także kąt, pod jakim umieszczone są mieszki włosowe w skórze.

Dlaczego kręcone włosy się prostują?

Kolejne pytanie, czasem pełne rozpaczy, dotyczy tego, dlaczego loki tracą swój skręt. Dlaczego włosy nagle stają się nieposłuszne i zamiast błyszczących spirali mamy nieforemny stóg siana? Jedną z przyczyn, niezależnych od nas, są hormonalne zmiany w organizmie. Mogą być one związane z zaburzeniami tarczycy lub innymi, ale także z ciążą, laktacją czy menopauzą. Często jednak loki tracą swój skręt przez błędy w pielęgnacji.

Częste błędy w pielęgnacji kręconych włosów to:

  • używanie zbyt dużej ilości produktów pielęgnacyjnych, które pokrywają włosy gęstą warstwą,
  • niewystarczające nawilżenie i odżywienie,
  • nieodpowiednia codzienna pielęgnacja, takie jak zbyt częste szczotkowanie, użycie niewłaściwej szczotki, błędny sposób suszenia,
  • stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do stylizacji, które zamiast podkreślać skręt, prostują włosy.

Jak pielęgnować kręcone włosy?

Teraz, kiedy wiemy, że przyczyny utraty skrętu mogą być różne, warto zastanowić się, jak pielęgnować kręcone włosy, aby były one ozdobą, a nie powodem do zmartwień. Kluczem do pielęgnacji jest zachowanie równowagi między białkami, humektantami i emolientami. To idealny stan, który warto zapamiętać, gdyż jest często omawiany w artykułach o pielęgnacji włosów.

Jak osiągnąć równowagę PEH?

Osiągnięcie równowagi włosów nie jest proste, ale jest możliwe. Polega głównie na obserwacji reakcji włosów na różne zabiegi i kosmetyki. Metodą prób i błędów trzeba dopasować optymalną ilość białek, humektantów i emolientów dla swojego typu włosów.

Białkowanie włosów kręconych

Włosy, które straciły życie i blask, są opadające i mają słaby skręt, potrzebują białek. Można je dostarczyć za pomocą odżywek, balsamów, masek i szamponów, zwłaszcza tych zawierających dużo białek, jak odżywki jajeczne, keratyna, kakao, algi, kolagen, hydrolizaty pszenicy, owsa, soi czy ryżu.

Białkowanie włosów powinno być stosowane ostrożnie, ponieważ nadmiar białek prowadzi do przeciwnego efektu – włosy stają się szorstkie, matowe, łamiące się i puszące.

Nawilżanie i odżywianie kręconych włosów

Oprócz białek, ważne jest także nawilżanie i odżywianie włosów. Nawilżanie włosów odbywa się głównie za pomocą humektantów, które przyciągają i zatrzymują wodę wewnątrz włosa. Najlepsze humektanty to gliceryna, miód, aloes, kwas hialuronowy, urea, sorbitol, fruktoza i inne cukry.

Kluczem do odżywienia włosów są emolienty, czyli tłuszcze, oleje i woski, które zabezpieczają włosy przed utratą wody, nadają im miękkość, elastyczność, połysk i sprężystość. Emolienty to m.in. olej kokosowy, olej arganowy, olej z awokado, masło shea, masło kakaowe, olej lniany i wiele innych.

Kręcone włosy są wyjątkowe i piękne, ale wymagają specjalnej pielęgnacji. Dzięki właściwej trosce, możemy cieszyć się lśniącymi, zdrowymi i pełnymi życia lokami.

Post navigation